Zawędrowałeś do magicznego Podhala i poszukujesz obiektu, który zauroczy cię swoją historią? Dla wszystkich miłośników ojczystej tradycji oto doskonałe rozwiązanie, umożliwiające poczucie głębi polskości – wystarczy odwiedzić Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej.
Czym jest Dom Ludowy w Bukowinie?
Zlokalizowane w Bukowinie Tatrzańskiej Centrum Kultury Dom Ludowy im. Franciszka Ćwiżewicza to jedna z najbardziej osławionych i największych drewnianych placówek w Polsce. Jej priorytetem jest pielęgnowanie rodzimej tradycji oraz przekazywanie polskiej kultury kolejnym pokoleniom. To także jednostka odpowiedzialna za promowanie góralskiej kultury zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Szczególnie często odwiedzają ją miłośnicy sportów zimowych, robiący przerwę między następnym zjazdem, a także fani kultury ludowej pragnący wysłuchać pieśni, gawęd i wiejskich gadek z ust samych mieszkańców miejscowości. Ponadto w placówce stworzono Szkołę Ginących Zawodów – to właśnie w tym miejscu od lat 90. dzieci zapoznają się z technikami wytwarzania ceramiki, snycerki czy malowania na szkle. Dodatkowo turyści mają możliwość obejrzenia wystawianych w gmachu przedstawień teatralnych odgrywanych przez lokalnych wykonawców. Niezapomnianych wrażeń dostarczają także trzy zespoły regionalne, czyli Orlynta (przedszkolny), Mali Wiyrchowianie (szkolny) oraz Wirychowianie (młodzieżowy). Wszystkie grupy, liczące niemal sto wychowanków, doskonalą oraz prezentują nabyte umiejętności śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Nieopodal budynku rozpoczynają się stanowiska z tradycyjnymi oscypkami z żurawiną, kwaśnicą i moskolami – warto spróbować tych lokalnych przysmaków w przerwie od zwiedzania Centrum Kultury.
Położenie Domu Ludowego
Wędrując po Tatrach, na Podhalu (w odległości 20 km od Zakopanego i Nowego Targu, a także 6 km od Białki Tatrzańskiej), można dotrzeć do granic malowniczej miejscowości – Bukowiny Tatrzańskiej. Nic zatem niespotykanego, że drewniana budowla zewsząd okalana widokiem wysokich gór jest uważana za jeden z najpiękniejszych budynków w Polsce.
Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej – Sabałowe Bajania
Dla nieobeznanych z podhalańską kulturą – Sabałowe Bajania to tradycyjny sierpniowy konkurs, który odbył się po raz pierwszy w 1967 roku. Początkowo miał formę gawędy, lecz z czasem został poszerzony o część instrumentalną, żeby turyści mogli poznać także muzykę grywaną w różnych rejonach Podhala. Dzięki rosnącej popularności festiwalu poza folklorem powiatu nowotarskiego, każdego roku wykonywane są utwory z całej Polski. Konkurs organizowany jest w budynku Domu Ludowego, a największą atrakcją całego wydarzenia jest tzw. Sabałowa Noc, czyli impreza w plenerze na terenie Bukowiańskich Term. Wówczas osoby zasłużone na rzecz kontynuacji polskiej tradycji oraz kultury lokalnej zostają pasowane na Zbójników (mężczyźni) albo na Wierchowe Orlice (kobiety).
Podczas Sabałowego Bajania rozstawiane są stragany wypełnione unikalnymi pamiątkami. Szczególnie popularne są kiermasze rękodzieła i sztuki ludowej, zachęcające tysiące zwiedzających do zapoznania się z lokalną kulturą. Nic więc dziwnego, że przy wciąż rosnącym zainteresowaniu turystów, Bukowinę Tatrzańską okrzyknięto jedną z największych atrakcji Małopolski.
Pokazałem to miejsce moim znajomym zza granicy i byli zachwyceni poznaniem lokalnej kultury.