Juliusz Słowacki, jeden z najważniejszych twórców polskiego romantyzmu, stworzył wiele niezapomnianych cytowanych do dziś słów, z których jednym jest „Jam jest posąg człowieka, na posągu świata”. Ten cytat znajduje się we fragmencie jego dzieła – „Kordiana”. Ta powieść była głównym tematem najnowszej edycji Narodowego Czytania. Chociaż „Kordian” nie należy do prostych tekstów, to jest to dzieło pełne mądrości i emocji, które porusza istotne kwestie narodowe. W swoim dramacie, Słowacki zanurza się głęboko w polską duszę, jednocześnie odkrywając uniwersalne prawdy o naszym świecie.
Dnia 7 września 2024 roku, wielbiciele literatury oraz specjalnie zaproszeni goście zebrali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim, aby raz jeszcze przypomnieć sobie geniusz polskiego romantyzmu. Spotkanie rozpoczęła pani Małgorzata Iwańska-Kania, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odczytała ona list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Następnie, Bożena Mrozowska-Gozdołek przedstawiła zgromadzonym sylwetkę i twórczość Juliusza Słowackiego.
Słowacki, jeden z trzech polskich wieszczów narodowych, urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu, a zmarł 3 kwietnia 1849 roku w Paryżu. Wśród jego licznych dzieł najbardziej znane są dramaty „Kordian” (1834), „Balladyna” (1839), „Lilla Weneda” (1840), „Sen srebrny Salomei” (1844). Ponadto, autor napisał poemat dygresyjny „Beniowski” (1841), poemat „Król-Duch”, jak również wiele innych znanych wierszy, między innymi „Oda do wolności”.