Rewolucyjna modernizacja i rozbudowa systemu grzewczego w Sokołowie Podlaskim

Na zaproszenie zarządu Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych w Sokołowie Podlaskim, Burmistrz miasta, Iwona Kublik, wraz z radnymi, uczestniczyła w konferencji dotyczącej modernizacji systemu grzewczego dla Sokołowa Podlaskiego. Wizyta obejmowała również przegląd technologii wykorzystywanych w biogazowni w Grochowie Szlacheckim i ciepłowni w Sokołowie Podlaskim, gdzie pracownicy zaprezentowali gościom swoje plany inwestycyjne.

Najnowocześniejsza elektrociepłownia na świecie ma szansę powstać właśnie w Sokołowie Podlaskim. Na terenie PUIK Sp. z o.o., w ciągu ostatnich dwóch lat (2023 – 2024), powstała elektrociepłownia charakteryzująca się zaawansowanym poziomem technicznym i efektywnością. Dzięki niej energia odnawialna może być wykorzystywana prawie w 100%. Jak zauważył Adolf Mirowski z Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, twórca koncepcji i współtwórca projektu, to rozwiązanie jest unikalne nie tylko w Polsce, ale też w Europie, a nawet na świecie. Projekt ten nie mógłby zaistnieć bez finansowania ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które zostało zabezpieczone dzięki zwycięstwu w konkursie narodowym „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” w 2021 roku.

Do pierwszej rundy konkursu zakwalifikowało się dziesięciu uczestników. W drugim etapie zwycięzca został wybrany – było to konsorcjum składające się z pięciu podmiotów: ECN Spółka Akcyjna z Warszawy, ENERGOTECHNIKA Sp. z o.o. również z Warszawy, ICEB – Instytut Certyfikacji Emisji Budynków Sp. z o.o. z Krakowa, Biogas East Sp. z o.o. z Grochowa Szlacheckiego oraz Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych Sp. z o.o. z Sokołowa Podlaskiego. Dzięki synergii tych podmiotów udało się przeprowadzić realizację tego projektu.